Sprzęt Wpis

Koszt grania na Xbox Series X? Nie taki wysoki!

Ceny paliwa, prądu, gazu i jedzenia idą w górę, więc na czasie jest orientowanie się, ile w zasadzie wszystko kosztuje. Konsola zawsze będzie wydajniejsza od komputera, szczególnie jeśli chodzi o granie w gry wysokiej jakości. Jaki jest więc koszt grania na Xboksie Series X?

Moja konsola i mój prąd? 

Po pierwsze, wszystkie testy wykonane są za pomocą jakiegoś urządzenia pomiarowego, które kiedyś kupiłem i do tej pory nie używałem. Marki brak, więc na pewno było tanie. Podaje jednak aktualne napięcie i wykorzystywaną moc, a także liczy jej zużycie w czasie godziny. Po drugie, jeśli chodzi o konsolę, to wykorzystuję pierwszy wypust Xboksa Series X, który ma do siebie podłączony dysk SSD, pendrive i ładujący się kontroler. Konsola jest podłączona do monitora 1080p, więc zużycie prądu z monitorami i telewizorami, które wyświetlają obraz w 4k lub 1440p, będzie większe. Nie liczę natomiast zużycia mocy monitora, ponieważ tutaj zmienność wśród użytkowników jest znacznie większa. Mój obecny zużywa tylko 14W mocy, więc cena jego użytkowania jest pomijalnie mała. No i oczywiście cena prądu, którą przyjmuję na 77gr/kWh. Ta cena jest jednak orientacyjna, więc jeśli chcecie znać dokładniejszą cenę, użyjcie wartości ze swoich rachunków. 

Pobór prądu wyłączonej konsoli 

Wyłączona konsola pobiera oczywiście prąd, chociaż jest to niewiele. Dlatego rozpatrzono trzy warianty. Pierwszym jest konsola sama w sobie, podłączona do prądu, a do niej nie jest podłączone nic, co tak naprawdę daje nam bazę. W drugim wariancie podłączyłem do niej moje urządzenia magazynujące, czyli pendrive USB 3.0 i dysk SSD USB 3.0. W trzecim wariancie został podłączony dodatkowo kontroler. Tak naprawdę zużycie prądu nie było wysokie, wręcz pomijalne, a wyniki są przedstawione w tabeli: 

WariantMax. moc [W]Min. moc [W]Zużycie prądu [kWh]Koszt [zł/h]
10,4N/A0,00040,000308 zł
21,2N/A0,00120,000924 zł
31,6N/A0,00160,001232 zł

Warianty:
1 – Xbox Series X
2 – Xbox Series X + pendrive + dysk SSD 
3
Xbox Series X + pendrive + dysk SSD + kontroler 

Pobór prądu włączonej konsoli 

Podczas tego testu ponownie przetestowano trzy warianty zużycia prądu, aby zbadać pobór prądu podczas użytkowania konsoli bez obciążenia grami. Pierwszy wariant to konsola włączona, ale która nie robi niczego w tle. Po prostu grzeje pokój. Drugi wariant to konsola użytkowana, przeglądanie sklepu, skakanie po menu i wyszukiwanie, w jaką grę zagrać, jednak nic poza tym. Trzeci wariant to pobieranie gry, więc… Większe zużycie prądu? W efekcie testu dostajemy następujące wyniki:

WariantMax. moc [W]Min. moc [W]Zużycie prądu [kWh]Koszt [zł/h]
145N/A0,0450,03 zł
265N/A0,0650,05 zł
345N/A0,0450,03 zł

Warianty:
1 – Konsola włączona w stanie spoczynku 
2 – Przeglądanie menu, biblioteki i sklepu 
3 – Pobieranie gry

Pobór prądu podczas rozgrywki w wysokobudżetowe gry Optimized for Series X|S

Battlefield 2042, Assassin's Creed Odyssey, Forza Horizon 5, Xbox, koszt

Gry wysokobudżetowe to szczyt tego, co konsola może w danym momencie zaoferować, więc są one dość wymagające. Ograniczeniem są tak naprawdę tylko umiejętności deweloperów. Są to też gry najbardziej rozpoznawalna i najczęściej odpalane na konsolach. W ramach tego testu odpaliłem Battlefielda 2042, który reprezentuje współczesne strzelanki, Forzę Horizon 5, która jest najlepszą grą wyścigową dostępną na rynku, a także Assassin’s Creed Odyssey. O ile ta ostatnia gra różni się tym, że jest to tytuł starszy, który otrzymał swoją wersję Optimized for Series X|S niedługo przed tym, jak gra pojawiła się w Game Passie, o tyle jest to nadal wysokobudżetowa i w miarę świeża gra. Każda wygląda ładnie, każda jest nieco inna, a więc ile będą nas kosztować?

GraMin. moc [W]Max. moc [W]Zużycie prądu [kWh]Koszt [zł/h]
Battlefield 20421151870,2070,16 zł
Forza Horizon 5911740,1560,12 zł
Assassin’s Creed Odyssey951730,1630,13 zł

Pobór prądu podczas rozgrywki w gry indie Optimized for Series X|S

Martha is Dead, Rogue Company, Bunny Park, Xbox, koszt, cena

Gry niezależne, rozumiane tutaj też jako mniej wymagające produkcje, chociaż czasami wydawane przez hegemonów swoich nisz, które dysponują często mniejszym budżetem. Co jeszcze jest indie, a co już nie, to rozmowa, która na pewno kiedyś się odbędzie, ale nie teraz. Postanowiłem więc dobrać gry, które mogą budzić kontrowersje. Na pierwszy ogień pójdzie niedawno wydane przez SOEDESCO Bunny Park, aby rozgrzać konsolę przed poważniejszymi zadaniami. Drugą grą w kolejności będzie Rogue Company, które jest trzecioosobową strzelanką od Hi-Rez, więc już nie indie, ale jeszcze nie AAA. Ostatnią grą będzie Martha is Dead, czyli włoska opowieść o wojnie i śmierci. A więc, czy granie w mniej wymagające gry jest tańsze? 

GraMin. moc [W]Max. moc [W]Zużycie prądu [kWh]Koszt [zł/h]
Bunny Park1121240,1210,09 zł
Martha is Dead951980,1810,14 zł
Rogue Company981700,1480,11 zł

Pobór prądu podczas rozgrywki w gry z AAA Xboksa One 

Quantum Break, Need for Speed Payback, Enlisted, cena, Xbox, koszt

Wysokobudżetowe gry poprzedniej generacji to bez wątpienia jedne z najprzyjemniejszych gier, w które przyszło mi zagrać. Krótko mówiąc, Wiedźmin 3, Battlefield 1 i Call of Duty: Modern Warfare to klasa sama w sobie. Tych jednak nie mam pod ręką, więc grupę reprezentuje niedoceniany Quantum Break, Need for Speed Payback, które niedawno skończyłem i Enlisted, które właśnie skończyć próbuję. Co prawda ten ostatni tytuł jest dość kontrowersyjny, ale jest idealnym przykładem do jednego z wniosków, które wyciągnąłem podczas testu. A więc pytanie, jak poprzednio. Czy gry starszej generacji wymagają mniej prądu, skoro zostały stworzone z myślą o poprzedniej generacji konsol?

GraMin. moc [W]Max. moc [W]Zużycie prądu [kWh]Koszt [zł/h]
Need for Speed Payback1121350,1320,10 zł
Quantum Break941400,1360,10 zł
Enlisted1061980,1800,14 zł

Pobór prądu podczas rozgrywki w gry z indie Xboksa One

Nie ma lepszej natywnej zabawy niż kilka małych tytułów, które zostały wydane na Xboksa One i nigdy nie doczekały się aktualizacji. Mowa tutaj o Roundguard, Ghost Sweeper i klasyku z Windows Phone’a, czyli Zombies ruined my day. No, jeśli te gry nie pozwolą zejść poniżej magicznej granicy 10 groszy za godzinę, to będę w wielkim szoku.

GraMin. moc [W]Max. moc [W]Zużycie prądu [kWh]Koszt [zł/h]
Ghost Sweeper83840,0840,06 zł
Zombies ruined my day83860,0840,06 zł
Roundguard1281470,1350,10 zł

Pobór prądu podczas rozgrywki w gry z Xboksa 360

Anomaly: Warzone Earth, Dragon Age: Origins, Fable Anniversary, Xbox 360

Xbox 360 to nadal platforma, która może pochwalić się jednymi z najlepszych gier w historii, zaś te gry stanowią trzon katalogu wstecznej kompatybilności. Dlatego, żeby sprawdzić, jak Xbox Series X radzi sobie z tymi grami, wybrałem jedną polską produkcję i dwie zagraniczne gry RPG, które nadal cieszą się wielką popularnością. Od 11 bit Studios mamy Anomaly: Warzone Earth, od Electronic Arts mamy Dragon Age: Origins, zaś od samego Microsoftu Fable Anniversary. Okazuje się, że to granie chyba też może być tańsze.

GraMin. moc [W]Max. moc [W]Zużycie prądu [kWh]Koszt [zł/h]
Anomaly: Warzone Earth1071110,1080,09 zł
Dragon Age: Origins991120,1100,09 zł
Fable Anniversary1381670,1540,12 zł

Pobór prądu podczas rozgrywki w gry z Xboksa

The Elder Scrolls III: Morrowind, Star Wars Republic Commando, Black, Xbox, koszt, cena

Och, klasyki. Jak miło było ponownie odpalić Morrowinda, który się zestarzał jak dobre wino. Jak przyjemnie było odświeżyć sobie Republic Commando, które niegdyś wyznaczało granicę innowacyjności interfejsu. No i jak dziwnie było zagrać w Black, przez które padło też Enemy Territory. Klasyczne gry z pierwszego Xboksa to nie wyzwanie dla Series X, ale jak drogie jest granie w te tytuły?

GraMin. moc [W]Max. moc [W]Zużycie prądu [kWh]Koszt [zł/h]
The Elder Scrolls III: Morrowind1051180,1120,09 zł
Star Wars Republic Commando981750,1580,12 zł
Black1011140,1140,09 zł

Więc ile kosztuje granie?

Przede wszystkim nikogo nie zdziwi, że granie to kwestia groszowa. Ja dziennie zapewne bym wydawał mniej niż 1 zł na granie, co nie jest sporą wartością, nawet w rozliczeniu rocznym. Toteż niemalże każda forma rozrywki i spędzania wolnego czasu kosztuje więcej. Kup jedną parę butów do biegania i masz rok grania, a potrzebujesz też jakiegoś wdzianka. Lecz kup rowe,r to masz dekadę. Tak naprawdę nie ma dużej różnicy między grami wysokobudżetowymi, a tymi mniejszymi. Jasne, że najbardziej wymagająca gra potrzebuje większej mocy, ale są gry, które wymagają mniej, a kosztują podobnie. Najtańsze z testowanych gier to mało wymagające indyki, jednak ambitniejsze gry niezależne nie są o wiele droższe. Jednak gry we wstecznej kompatybilności mają podobne wymagania, niezależnie od pierwotnej platformy. Moje śniadanie pochłania tyle samo prądu w 3 minuty, co godzina gry w Need for Speed: Payback, a przecież wszyscy, wiemy, że jak się gra, to się nie je… 

Skąd się biorą nieoczywiste różnice?

Interesujący temat to także nietypowe wyniki niektórych gier. Szczególnie zaciekawiło mnie Enlisted od Gaijin Entertainment. Koszt każdej godziny w tej grze to około 14 groszy, podczas gdy rozgrywka w Battlefielda 2042 kosztuje tylko 2 grosze więcej. Jest to ciekawe, bo nawet nie grałem w wersję gry dedykowaną Xboksowi Series X, gdyż cenę szybsze ładowanie gry i większą płynność. Martha is Dead ma podobnie. Gra niby mniej wymagająca, a Xbox się napoci, żeby ją uciągnąć. Mam wrażenie, że zużycie prądu to faktycznie idealny wyznacznik kiepskiej optymalizacji. Enlisted to gra na silniku, który nie został stworzony z myślą o konsolach, bo o ile obsłuży kiepskie komputery, o tyle konsole są zupełnie innymi bestiami. Martha is Dead przedstawia natomiast zupełnie inną historię, gdzie wysoki koszt rozgrywki związany jest najprawdopodobniej z brakiem talentu lub potrzeby do optymalizacji. Powody są więc różne, ale czy wysoki koszt rozgrywki kogokolwiek powstrzyma?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *