Gra World of Tanks

Jak nie dać się zabić – World of Tanks Blitz

World of Tanks: Blitz

Siadasz wygodnie na kanapie, wyciągasz smartfona i odpalasz mobilną wersję WoT. Z zadowoleniem wybierasz swój czołg III poziomu i klikasz żółty przycisk „Bitwa!”. Ruszasz w bój i…giniesz w pierwszej minucie gry. Pewnie zastanawiasz się, co robisz nie tak, albo w jaki sposób „ci inni” z taką łatwością Cie niszczą. Oto kilka subiektywnych rad dla początkujących graczy World of Tanks Blitz.

Twój garaż Twoją świątynią

World of Tanks Blitz
Za ukończenie treningu czeka nas całkiem pokaźna nagroda

Garaż jest miejscem w którym możesz kupować czołgi, ulepszać ich parametry, wykupywać wyposażenie, odbierać nagrody z misji, dokonać zakupu konta premium oraz w późniejszym etapie – szkolić załogę. Przy pierwszym uruchomieniu gry przywita Cie samouczek, który warto przejść do końca, gdyż w nagrodę za jego ukończenie otrzymasz złoto, drugą obok srebra walutę w grze. W garażu posiadamy ograniczoną ilość miejsca dla kupionych czołgów, jednak w początkowej fazie gry jest ona wystarczająca, by zapoznać się z wszystkimi nacjami czołgów.

World of Tanks Blitz
Pierwsze czołgi nic nie kosztują, więc warto wypróbować je wszystkie

Pierwsza rada – zanim zaczniesz ulepszać swój czołg do wyższych poziomów, warto wpierw rozegrać kilka misji czołgami innych nacji. Uchroni Cie to przed wpakowaniem dużej ilości początkowego czasu (i kredytów) w czołg, którym gra nie sprawia Ci przyjemności. Lubisz szybką rozgrywkę? A może wolisz schować się w jednym miejscu i czekać na okazję do strzału z daleka? Czołgi niskich poziomów (I-III) są bardzo tanie i pozwalają zapoznać się z różnymi typami pojazdów.

Dobieraj taktykę do typu pojazdu

World of Tanks Blitz
Szybkimi czołgami możemy okrążyć przeciwnika. Ciężkimi lepiej odwrócić jego uwagę

Wiele razy podczas gry zdażyło mi się natrafić na szarżujące na linie wroga czołgi lekkie (sam tak niestety robiłem) oraz nie ruszające się z bazy czołgi ciężkie, szukające okazji do strzału z daleka. Dlaczego gracze tak robią? Cóż, na niskich poziomach pewnie z niewiedzy, na wyższych – z premedytacji. Każdy czołg należy do jednego z czterech typów: czołg lekki, czołg średni, czołg ciężki oraz niszczyciel czołgów. Każdy typ charakteryzuje się innymi statystykami. Czołgi lekkie są szybkie, lecz mają słabe uzbrojenie i pancerz. Ich celem jest wykrycie wrogich czołgów i oznaczenie ich na mini mapie. Czołgi średnie łączą zalety (oraz wady) czołgów lekkich i ciężkich. Mają dobrą prędkość, co pozwala im na zajmowanie dogodnych pozycji w centrum mapy. Ich pancerz często pozwala przetrwać kilka porządnych trafień. Ich działa zadają średnie uszkodzenia, lecz z reguły przebijają większość pancerzy. Czołgi ciężkie to trzon każdej walki. Od nich zależy wynik walki. Są one powolne, więc grając czołgiem ciężkim nie ma sensu kierować się na przeciwległy kraniec mapy z myślą o szarży na wrogie tyły. Czołgi ciężkie są mocno opancerzone dzięki czemu większość trafiających pocisków rykoszetuje. Ich działa mają ogromną moc, celując w czołgi lekkie warto korzystać z amunicji odłamkowo-burzącej, by zadać jak największe uszkodzenia. Niszczyciele czołgów są pojazdami wsparcia. Ich pozycja na mapie to wzgórza, tyły linii Twojej drużyny. Posiadają potężne działa oraz dużą widoczność. Są niestety często słabo opancerzone, przez co nie nadają się do walki w pierwszej linii. O taktyce gry poszczególnymi typami czołgów będzie można przeczytać w osobnym artykule.

Ulepszaj czołgi, z głową

World of Tanks Blitz
Cena kolejnych części rośnie szybko i każdy czołg będzie wymagał od nas coraz więcej grania

Gra umożliwia szereg ulepszeń dla każdego z posiadanych przez nas czołgów. Pierwszą z nich jest zakładka „Ulepszenia” dzięki której możemy wymienić zdobyte przez nas punkty doświadczenia na lepsze gąsienice, silnik, wierzę lub działo. Zakładka ta pozwala również na awans do czołgów wyższych poziomów. Warto poświęcić czas na zdobycie doświadczenia w czołgu, w którym dobrze nam się gra. Dzięki temu możemy zamienić go w prawdziwą bestię! Drugą zakładką jest „Wyposażenie”. Pozwala ona na kupno ulepszeń za srebro w jednej z trzech kategorii: moc bitewna, żywotność oraz specjalizacja. Ulepszenia te mogą znacząco wpłynąć na wydajność naszego czołgu. W każdej kategorii możemy wybrać jedną z dwóch opcji na co chcemy wpłynąć. Kolejną zakładką są „Materiały eksploatacyjne”. Działają one przez pewien czas w trakcie bitwy, potrzebują czasu na odnowienie oraz muszą być każdorazowo uzupełniane. Warto w każdym czołgu mieć przynajmniej wielozadaniowy zestaw naprawczy, nie warto na nim oszczędzać. Pozwala on ugasić pożar, uleczyć członka załogi oraz naprawić uszkodzone moduły naszego czołgu. Najważniejszą zakładką jest „Amunicja”. Na amunicji, tak jak na wielozadaniowym zestawie naprawczym nie warto oszczędzać. Nie chcecie znaleźć się w środku bitwy bez możliwości oddania strzału (możecie wtedy jedynie taranować przeciwnika).

Zaprojektowana na smartfony, oblegana przez PC-towców

Grając na smartfonie widzieliście zapewne czołgi, które bez problemu lawirowały pomiędzy jednostkami wroga, omijając wszelkie przeszkody oraz trawienia. Tak, to gracze komputerowi. Gra World of Tanks Blitz posiada swoją wersję na PC i Maka, dzięki czemu w WoT Blitz można grać przy pomocy myszy i klawiatury. Grę na niskich poziomach można z przyjemnością ogrywać z poziomu kanapy, tak wejście na wyższy poziom rozgrywki niejako wymaga od nas przesiadki na komputer. Gdy już zaznajomicie się z podstawami rozgrywki, zasadami jakimi rządzą się czołgi w World of Tanks Blitz warto pobrać wersję na komputer i spróbować walki na wyższym poziomie.

Dodaj komentarz