Wpis

Jak Futurama zmieniła Internet

Raz na jakiś czas powstanie film, albo serial, który zmienia Internet na zawsze. Niektóre mają tylko swoje 5 minut, jak Witch Mountain, Lord of the Rings i Game of Thrones. Inne dzieła kinematografii i animacji zagościły na dłużej. Jednym ze wspaniałych przykładów jest genialna Futurama.

Futurama to serial Matta Groeninga stworzony w 1999 roku dla Fox, który został podchwycony w 2008 roku przez Comedy Central po porzuceniu go przez Fox w 2003 roku. W Polsce był wyświetlany w kilku stacjach z dubbingiem, ale to angielskiej wersji zawdzięczamy tysiące memów i śmiesznych lub intrygujących rzeczy innego pokroju. Począwszy od snu-snu, przez reakcje Farnswortha na przeróżne rzeczy, na crossoverach skończywszy. Są jednak takie, które się wyróżniają zarówno popularnością jak i uniwersalnością zastosowania

Not sure if…

our-first-look-simpsons-futurama-crossover

Not sure if pochodzi z odcinka numer 6 sezonu numer 2 o nazwie „The Lesser of Two Evils”, ktory miał premierę w 200 roku. Bender poznaje swojego bliźniaka o nazwie Flexo, którego od Bendera odróżnia tylko bródka. Okazuje się, że Flexo jest złym odpowiednikiem Bendera. No dobra, gorszym odpowiednikiem Bendera. Fry robi swoją popularną minę podczas poszukiwań złodzieja. Niedługo po przeszukaniu szuflady z bielizną Leeli ta wchodzi do pokoju a chwilkę później z mapą przy twarzy zasłaniającej brodę pokazuje się, jak się później okazuje, Bender. Fry będąc podejrzliwym nie mogąc zobaczyć brody Bendera robi ową podejrzliwa minę i pyta Bendera o podanie mu mapy. Meme zyskał popularność dzięki byciu uniwersalnym uprzedmiotowieniem zdziwienia i zmieszania całego społeczeństwa.

Shut up and take my money

shut-up-and-take-my-money

Trzeci odcinek szóstego sezonu zaserwował nam drugi niepowtarzalny mem. W odcinku „Attack of the Killer App” cały świat szaleje na puncie eyePhone wyprodukowanego przez MomCorp. Jakby ktoś nie wiedział MomCorp jest kierowane przez miłość Farnsworhta – Mom. Postanawia ona przejąć kontrolę nad światem za pomocą wirusa, który zamieni ludzi w zombie gdy jakiś użytkownik będzie miał milion obserwujących na tytułowym killer app – Twitcherze. Mem bierze się ze sceny, w której Fry stoi w kolejce po swojego eyePhone’a. Jest to oczywiste zagranie na wizerunku Apple i zachowaniu jego klientów. Mem jest najczęściej używany w odniesieniu do zbyt drogich i w gruncie rzeczy raczej bezużytecznych rzeczy, zarówno gadżetów, jak i pozostałych rzeczy użytkowych, czy nawet jedzenia.

Neutral response

zrzut-ekranu-2016-08-06-o-01-10-27

Najfajniejszy fenomen jaki udało mi się spotkać w Internecie i który jest związany z Futuramą wywodzi się z odcinka „Brannigan, Begin Again”. Jednym z reprezentantów planet DOOP jest neutralny prezydent z Neutralnej Planety. W serialu mówi on między innymi „I have no strong feeling one way or the other”. Na YouTube pojawił się filmik z tą wypowiedzią, którego liczba like’ów i dislike’ów rozkłada się dokładnie po 50%. Plus minus jeden głos, ale sytuacja nie jest taka długo, bo ktoś zawsze wpadnie i wyrówna sytuację. Dedykacja potrzebna do utrzymania takiego stanu rzeczy jest naprawdę wysoka. Powstała grupa pośród członków subreddita Futuramy na reddicie, która jest poświęcona utrzymywaniu równowagi i raportowaniu wszystkich odchyleń o więcej niż jeden głos. Sam do niej nie należę, jednak gdy przez przypadek już nacisnę link z zakładki, który kieruje mnie do tego filmu, to nie omieszkam wyrównać stanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.