Sprzęt Technologia Wpis 2

Oficjalny, HDD czy SSD? Jaki dysk dla Xboksa Series X?

Tydzień temu w wyniku uszkodzenia dysku zewnętrznego straciłem 1TB gier. Na szczęście dzięki genialnej polityce Microsoftu wszystkie zapisy danych są bezpieczne w chmurze. Pojawiło się jednak pytanie, czym zastąpić mój uszkodzony dysk? Duże HDD? Mniejsze SSD? NVMe? A może zainwestować w rozszerzenie pamięci od Seagate, które jest dedykowana dla Xboksa Series X|S?


tl;dr

Dla gier dedykowanych konsoli Xbox Series X|S (Optimized for Xbox Series X) potrzebujesz oficjalnego rozszerzenia wykorzystującego port na tyle konsoli, ponieważ korzysta on z Xbox Velovity Architecture. Tych gier nie można odpalić z dysku podpinanego do gniazda USB. Dla gier działających we wstecznej kompatybilności nie ma różnicy, czy instalowane są na dysku wewnętrznym, oficjalnym rozszerzeniu, czy podłączonym do gniazda USB dyskiem SSD/NVMe. Dysk HDD wykazuje ewidentnie niższą prędkość transferu, instalacji i ładowania gier.


Po co w ogóle dysk zewnętrzny?

Xbox, Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox
Niestety pojemność dysku konsoli nie jest zbyt duża, ale wolę szybkie ładowanie gry niż nieco więcej przestrzeni na dysku. Właśnie po to są dyski zewnętrzne!

Dysk zewnętrzny może być potrzebny, jeśli posiadamy rozbudowaną bibliotekę gier. Ja obecnie mam w swojej nieco ponad 1000 gier, które mogę zainstalować na najnowszej konsoli Microsoftu. Dysk zewnętrzny jednak nie pomoże, gdy chcemy zainstalować gry dedykowane tej konsoli. Xbox Series X|S nie pozwala zainstalować na dysku zewnętrznym gier, które są oznaczone symbolem X|S i wykorzystują technologiczne rozwiązania nowego Xboksa. Okazuje się jednak, że gdy gra nie używa Xbox Velocity Architecture (każda gra działająca w ramach wstecznej kompatybilności), wewnętrzny dysk SSD nie wykazuje różnicy między nim a zewnętrznym dyskiem SSD/NVMe. Dysk zewnętrzny jest dlatego idealny dla gier z Xboksa, Xboksa 360 i Xboksa One, które chcemy odpalić na Series X|S. Dokładne różnice będę omawiał nieco dalej, ale na razie wspomnę tylko, że 800 GB wolnego miejsca, które dostajemy wraz z konsolą, to nie jest wystarczająca ilość. Pozwoli na instalację tylko kilku nowszych gier, które nierzadko osiągają już rozmiary po kilkaset GB. Call of Duty: Modern Warfare (z Warzone), Call of Duty: Black Ops Cold War i Forza Horizon zajmą blisko połowę miejsca na dysku wewnętrznym konsoli. Prędzej, czy później będzie konieczny zakup dysku zewnętrznego, dlatego chcę pomóc w kwestii wyboru typu dysku zewnętrznego.

Mechaniczny czy nie?

Seagate Master Chief HDD, Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox
Dyski HDD są najtańsze, oferują największą pojemność, ale są też dość delikatne. Bywają też ładne!

Różnice między HDD i SSD są znaczące. Nie chodzi tylko i prędkość odczytu i zapisu, ale o samą koncepcję działania. Są dwie istotne kwestie, które trzeba poruszyć w momencie wyboru swojego następnego dysku. Przede wszystkim, co mojemu sercu jest bardzo bliskie, czy dysk będzie przenoszony? Niestety dyski HDD są bardzo wrażliwe z uwagi na swoje mechaniczne części, które mogą ulec uszkodzeniu podczas nie tylko upadku, ale też noszenia w plecaku, czy częstego przepinania. Różnie bywa z reklamacjami w razie takiego uszkodzenia, bo nie jest to uszkodzenie związane z wadą produktu. Dyski SSD nie posiadają ruchomych części, dlatego też są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można tu poruszyć też kwestię zużycia dysków, co jest bardziej widoczne w przypadku dysków SSD, ale jest to niemalże niezauważalne w rozsądnym czasie użytkowania dysku dla obciążeń takich, jak granie, a więc jest większa szansa, że pierwsza padnie nam konsola, a nie dysk SSD. Kolejna kwestia to właśnie prędkość odczytu/zapisu. Im wyższa, tym lepiej, chociaż tutaj wiele zależy od gry. W każdej grze czas ładowania jest niższy z użyciem dysku SSD, a różnice wahają się w granicach od kilku sekund dla mniej wymagających gier do kilkudziesięciu (np. 20 sekund różnicy dla Assassin’s Creeed: Odyssey). A więc, dyski SSD ładują gry szybciej i są wytrzymalsze, ale są rzecz jasna droższe. Za cenę dysku SSD 1 TB (np. WD My Passport GO, 499 zł) możemy dostać dysk HDD o pojemności nawet 5TB (np. Seagate One Touch Portable, 499 zł). Większy dysk HDD jest dobrą opcją dla gier z Xboksa 360 i Xboksa, gdzie różnice w czasie ładowania będą mniej widoczne niż w przypadku gier z Xboksa One.

SSD czy NVMe?

Seagate FireCuda, Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox
Dyski SSD są dostępna w dwóch smakach. W obudowie, albo bez. Druga opcja wymaga przejściówki z SATA na USB 3.0

SSD czy NVMe? Dość proste pytanie. SSD. Dlaczego? Przecież dyski NVMe są znacznie szybsze! Oczywiście, z uwagi na to, że łączą się bezpośrednio z płytą główną przez złącza PCIe, są w stanie osiągnąć prędkości nawet rzędu 2500 MB/s. Niestety jest tak tylko na PC, bo w przypadku Xboksa problemem jest złącze USB, które teoretycznie osiąga maksymalną prędkość przesyłu około 600 MB/s. Dyski SSD osiągają w granicach 550 MB/s, więc różnica między SSD i NVMe jest, ale zazwyczaj zamyka się w pół sekundy. Trzeba dodatkowo pamiętać, że dla dysku NVMe trzeba kupić adapter, a dobre mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Co do prędkości, to w obu przypadkach gry ładowana z dysku zewnętrznego, czy to NVMe, czy SSD, wydają się ładować w czasie do 2 sekund po grach ładowanych z dysku wewnętrznego. Różnica niewielka, ponieważ clou wewnętrznego dysku NVMe jest Xbox Velocity Architecture, które i tak nie jest wykorzystywane w grach niezoptymalizowanych dla Xboksa Series X|S. Można powiedzieć, że różnica wynika tutaj z braku interakcji z interfejsem USB, co zapewne zajmuje około tyle czasu. Ale kto wie, czy to jest prawda?

SSD czy Oficjalne rozszerzenie?

Seagate External Storage, Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox
Zewnętrzne rozszerzenie pamięci dla konsoli dostępne jest tylko w jednym rozmiarze i od jednego producenta. Cena też jest odpowiednia. 1000 zł.

Oficjalne rozszerzenie dostępne od Seagate (w przyszłości mają być dostępne także od innych firm) ma tylko jedną przewagę nad dyskiem SSD. Można z niego odpalać gry dedykowane dla Xboksa Series X|S. Jest to jednak dysk NVMe (z tego, co rozumiem) zamknięty w kawałku plastiku, za który przyjdzie nam zapłacić dodatkowe 500 złotych. Jeśli więc nie chcemy usuwać gier z dysku wewnętrznego, a chcemy grać w specjalnie ulepszone gry, to jesteśmy zmuszeni zakupić to rozszerzenie pamięci. Zachowuje się ono dokładnie tak samo, jak wewnętrzny dysk, a więc korzysta z Xbox Velocity Architecture i różnice w czasach ładowania z obu dysków mieszczą się w marginesie błędu pomiarowego. Jeśli jednak chcemy grać w gry ze wcześniejszych Xboksów, to dysk SSD wydaje się adekwatny.

A więc…

Asus ROG Strix Arion, Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox
Ostatecznie, nieważne czy wybierzemy NVMe, SSD, czy oficjalne rozszerzenie pamięci, powinniśmy być zadowoleni z każdej z tych opcji. Poza konkretnymi przypadkami.

Moje dwa dyski SSD są w drodze. Podepnę je do konsoli, żeby bezproblemowo grać w bibliotekę gier z przeszłych Xboksów i móc je bezproblemowo przenosić (niektóre moje Xboksy są po prostu w miejscach, gdzie nie ma dobrego łącza, więc zawsze lepiej pobrać coś zawczasu), nie martwiąc się o trzymanie moich dysków w idealnych warunkach podczas transportu. Dodatkowo planuję przełączać się między Xboksem One, Xboksem One X i Xboksem Series X, zależnie od tego, gdzie jestem, więc dwa dyski, które mogą obsłużyć wszystkie z tych konsol, są dla mnie wielkim plusem. Jeśli jednak twoim głównym sposobem spędzania wolnego czasu przed konsolą jest walenie headshotów w Warzone, z okazyjną przerwą na Fortnite, czy wyścig w Forzy Horizon 4, oficjalne rozszerzenie od Seagate może być dla ciebie. Przed zakupem jednak bym się mocno zastanowił, bo jest to niewiele pojemności za całkiem spore pieniądze. Zrobiłbym miejsce na te gry, zakupił dodatkowy dysk SSD i poczekał na rozszerzenia od innych producentów, bo gdy ci zaczną produkować swoje własne wersje rozszerzeń, jest szansa, że będą one nieco tańsze niż pierwszy rzut od Seagate.

2 komentarze

  • Odpowiedz
    Tom
    lis 28, 2021 7:57 pm

    I jak po pośpiechu dysków, czy niektóre gry tylko dla x|s działają? I jakie to modele dysków?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *