Gra Recenzja

Game Troopers wracają do gry – Recenzja Forgotton Anne

Forgotton Anne, Windows 10

Forgotton Anne to gra, która ukazała się na rynku w 2018 roku dzięki Square Enix Collective. Wiadomość, że gra pojawi się na Windowsie 10 nie obeszła mnie za bardzo, ponieważ obecnie sporo gier dostaje swoje wersje w Microsoft Store. Bardzo się jednak ucieszyłem, gdy okazało się, że wydawcą gry jest Game Troopers.

Game Troopers wraca do gry

Game Troopers, TrueAchievements
Game Troopers wydało ponad 40 gier na różne wersje Windowsa. W większość grałem, w niektóre nadal gram. Twins jest całkiem przyjemną grą! Źródło: TrueAchievements

Forgotton Anne recenzowałem w 2018 roku, ale postanowiłem skontaktować się z Game Troopers, mając swoje prywatne motywy, nieco inne niż po prostu napisanie recenzji. Game Troopers to może być wydawca nieznany większości graczy, ale mi jest szczególnie bliski, ponieważ zajmowali się wydawaniem gier na Windows Phone i Windows 10 Mobile. W pewnym momencie oświadczyli, że planują wydać grę Overkill 3 na PC w VR, co będzie dużym projektem, więc muszą zrezygnować z platformy mobilnej od Microsoftu, ponieważ zaczyna przynosić ona coraz mniejsze zyski. Po latach Game Troopers powróciło, wydając kolejną grę na platformę Microsoftu, ale tym razem tę dużą – Windowsa 10. I co lepsze, Game Troopers powiedziało mi, że planują wrócić do wydawania większej ilości gier, a Forgotton Anne to dopiero pierwszy krok. Muszę jednak wywiązać się z moich zobowiązań, więc czas na recenzję, albo można by powiedzieć – ponowne spojrzenie po dwóch latach.

Dusza rzeczy

Forgotton Anne, Winndows 10, recenzja, review
Każda postać w grze, poza główną bohaterką i Mistrzem Bonku, to przedmiot, który kiedyś w przeszłości został zapomniany. Lampa, manekin, skarpeta, poduszka…

Fabuła Forgotton Anne jest ważnym elementem rozgrywki i zawiera wiele zwrotów akcji i kilka decyzji, które sprawią, że będziemy postrzegani tak, czy inaczej. Nie zdradzając jednak żadnego ważnego elementu mogę napisać, że świat gry to miejsce, do którego trafiają wszystkie zapomniane rzeczy. Zapomniana skarpetka spod łóżka, zgubiony szal, stara pamiątka rodzinna, wszystko znika z naszego świata i trafia w inny wymiar. Wszystkie te rzeczy tworzą nową rzeczywistość pod przywództwem Mistrza Bonku, który zbudował cały świat napędzany tą samą energią, która napędza zapomniane rzeczy – Animą. Anne, która jest swego rodzaju strażnikiem spokoju i równowagi w świecie ma możliwość kontrolowania w ograniczony sposób Animy, czyli odbierać ją rzeczom, w gruncie rzeczy zabijając je, i napełniać odpowiednie systemy. W grze mamy wiele wyborów, gdzie będziemy mogli albo pozbawić rzeczy Animy, albo w zamian za osiągnięcie nigdy tego nie robić, co znacznie utrudni nam grę, bo w kilku miejscach będzie trzeba kombinować. Fabuła zaczyna się nocą. Anne słyszy wybuch.

Segregacja brudnych skarpet

Forgotton Anne, Winndows 10, recenzja, review
Każda rzecz, która pojawia się w grze musi przejść najpierw proces weryfikacji. Zweryfikowane przedmioty należą do wyższej kasty niż te, które odrzucono.

Szybko dowiadujemy się, że w mieście grasują rebelianci, którzy wysadzają w powietrze kolejne istotne dla gospodarki miejsca, takie jak stacje kolejowe i fabryki. Wiąże się to z dość powszechną segregacją rzeczy na przydatne i mniej przydatne. Ładny, ale zapomniany stół ma więcej zastosowań niż pojedyncza zużyta skarpetka. Pierwsza grupa dostaje weryfikację, która pozwala im na wejście do społeczeństwa, a druga musi ciężko pracować, żeby w ogóle dostać szanse na zostanie pełnoprawnym członkiem społeczeństwa. Doprowadza to do wybuchów buntu i stworzenia frakcji opozycji. Anne, jako osoba odpowiedzialna za utrzymanie porządku musi zająć się problemem, który cały czas narasta, a przy okazji poznaje motywację Bonku i rebeliantów, a także wiele dowiaduje się o sobie i swoim pochodzeniu. Forgotton Anne to ładne przygodówka 2D, która potrafi miejscami poruszyć i naprawdę godna jest uwagi, szczególnie że teraz ma do zdobycia osiągnięcia i Gamerscore!

UWP to wciąż nie platforma do gier

Forgotton Anne, Winndows 10, recenzja, review
W grze nie trzeba używać myszki zbyt często, ale w tych momentach często zdarza się wyjść poza okno gry, powodując pojawienie się pasków na górze albo na dole ekranu.

Największy problem Forgotton Anne to nie rozgrywka, wygląd, fabuła, czy kwestie techniczne. Gra jest wykonana dobrze, nie występują w niem błędy, a port gry zachowuje się wyśmienicie. Problemem jest to, że UWP (Universal Windows Platform) nie jest miejscem dobrym dla gier. Dużo się zmieniło od samego początku istnienia platformy, ale wciąż boryka się ona z tymi samymi problemami, które sprawiają, że myszka ucieka z gry włączając górny (kontrolowanie aplikacji) i dolny pasek (pasek zadań), co czasami potrafi zirytować, szczególnie w strzelankach. W zręcznościówce jest to mniejszy problem, ale zdarzyło mi się, że operując myszką przez przypadek odpaliłem inną aplikację z paska zadań. Problem nie występuje, gdy do komputera mamy podłączony kontroler, bo wtedy gra zamienia się w konsolową wersję Forgotton Anne i gra się dokładnie tak samo, jak na konsoli.

Powrót w wielkim stylu

Forgotton Anne, Winndows 10, recenzja, review
Forgotton Anne to ładna, dobrze wykonana gra. Wydanie jej na Windowsa 10 to była zdecydowanie interesująca decyzja, ale nie najlepsza, jakiej można było dokonać.

Game Troopers wybrało naprawdę ciekawą grę do wydania. Wersję na konsole i PC wydało Square Enix, a oni zazwyczaj nie zajmują się mało istotnymi grami. Jest to powrót na platformy Microsoftu w wielkim stylu, ale wydaje mi się, że Game Troopers powinno skupić się na dostarczaniu nam unikatowych i dobrze przyjętych gier z PC i innych konsol na Xboksa One z wykorzystaniem Xbox Play Anywhere, czyli sprzedając jedną wersję gry, która działa na PC i Windowsie. Z tego ci się orientuję nie jest to trudne do zrobienia, a na pewno sprawiłoby, że ludzie by się zainteresowali nimi na nowo. Genialnie przyjęte Undertale na Xboksa z dodatkową zawartością od Game Troopers? Albo strategie z wykorzystaniem myszki i klawiatury na Xboksa i ze wsparciem Xbox Play Anywhere. Game Troopers, jest tyle opcji dla odważnych wydawców! A Game Troopers to odważna ekipa, skoro ich podstawową platformą, na którą wydawali gry było Windows Phone 8 i Windows 10 Mobile.Grano na komputerze z Windowsem 10

Gra została dostarczona przed wydawcę gry - Game Troopers.

8
Forgotton Anne:
8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.