Gra Recenzja

Recenzja This War of Mine: Stories – Father’s Promise

Recenzja This War of Mine: Stories - Father's Promise review

11 bit studios to jeden z najciekawszych niezależnych producentów gier w Polsce. W 2009 roku byli to weterani Metropolis Software, które upadło d dwa lata po wydaniu gry Infernal. Jako nowe studio odnieśli znacznie większy sukces, słynąc z serii Anomaly, a ostatnimi czasy powiększając portfolio o This War of Mine i Frostpunk. Tym razem dostarczyli nam samodzielny dodatek do This War of Mine – Father’s Promise.

Recenzja This War of Mine: Stories - Father's Promise review
Father’s Promise zaczyna się w dość przystępnych warunkach, ciepło, jakieś jedzenie jest, tylko stres wysoki

This War of Mine było tytułem naprawdę ciekawym. Dwuwymiarowa gra surwiwalowa osiągnęła wynik aż 85/100 z 84% rekomendacji na stronie OpenCritic. Aby uczcić trzecie urodziny gry, twórcy postanowili wydać trzy kolejne dodatki. Niedawno pierwszy z nich, wydany na PC w 2017 roku, pojawił się na urządzeniach z Androidem i iOS. Jest to samodzielny, tani dodatek, który wprowadzi nas w historię Adama, którego rodzina utknęła w oblężonym mieście. Z czasem żona Adama umarła, a jego córka mocno zachorowała. W tym momencie zaczyna się rozgrywka. Kilka nowych lokacji, nowe mechaniki rozgrywki w dodatku do tych, które są już nam dobrze znane z podstawowej gry, i zupełnie nowa historia napędzana złymi decyzjami. To wszystko zaoferuje nam samodzielny dodatek Father’s Promise, dostępny za jedyne 8 złotych. Prawdę powiedziawszy jest to bardzo wiele dobrej gry za bardzo niewiele pieniędzy. Przy okazji jest to moje pierwsze zetknięcie z grą, nie licząc kilkuminutowej rozgrywki w This War of Mine, także na komórce z Androidem.

Recenzja This War of Mine: Stories - Father's Promise review
Do przeszukania będzie niestety tylko kilka pomieszczeń, zasoby są mocno ograniczone

Gra jest zdecydowanie fajna, cały surwiwalowy aspekt jest naprawdę dobrze przemyślany… Jeśli masz ekipę. W podstawowej grze gramy jako zespół, ktoś się relaksuje, ktoś szuka, a ktoś pilnuje schronienia. Problem w tym dodatku polega na tym, że jako Adam dość łatwo wpędzić się w kozi róg, w którego wydaje się nie być wyjścia. W pewnym momencie, jeśli źle zarządzamy zasobami, to zaczniemy głodować, marznąć i chorować, a to w dodatku ze zmęczeniem potrafi zabić. Moja pierwsza przygoda w Father’s Promise musiała zakończyć się po 14 dniu, kiedy to musiałem negocjować z bezdomnym i zabrakło mi jedzenia, a jeszcze on chciał sporo. Brak możliwości zakupu żywności i leków, a przy tym dość drogie ulepszenia warsztatów umożliwiające eksplorację sprawia, że gra staje się dość szybko ciężka i często będziemy żyć z dnia na dzień, nie licząc na zbyt wiele, szczególnie, że kolejne lokacje odkrywane są naprawdę powoli, nie regenerują zasobów, a i tych jest mało we wszystkich miejscach, które odwiedzamy.

Recenzja This War of Mine: Stories - Father's Promise review
Father’s Promise, mimo że skupia się na dziecku, nadal jest brutalną historią, która ma mistrzowskie zakończenie

This War of Mine: Stories – Father’s Promise to gra o zadziwiająco dobrej fabule, cudownie wykonanym zakończeniu, jednak poziomie trudności, który jest niesamowicie wysoki. Amator sobie nie poradzi, a dla miłośnika gry będzie on godnym wyzwaniem. Father’s Promise łączy w sobie wszystko, co gracze pokochali w podstawowej grze z kilkoma dodatkowymi elementami urozmaicającymi rozgrywkę. Mamy do czynienia z prawdziwym wątkiem fabularnym, który jest dobrze osadzony w realiach oblężonego miasta i genialnie oddaje zmagania ludzi w trudnych warunkach. Nie zawsze możemy robić to, co podpowiada nam rozsądek, szczególnie gdy cenę może zapłacić nasza rodzina, a gdy ona jest w niebezpieczeństwie, to zaczynamy lecieć na autopilocie, nawet nie wiedząc co robimy. Czy warto zagrać w Father’s Promise? Jak najbardziej! Jest to dodatek do jednej z najlepszych polskich gier, już samo to nakazuje chociaż ją rozważyć, a argumenty na korzyść gry można bezproblemowo mnożyć.

Gra została udostępniona przez Evolve PR

Recenzent rozegrał w grze 6 podejść, kończąc grę 1 raz, umierając 4 i poddając się 1. Nawet zdobył jakieś tam Androidowe osiągnięcia.

7.8
Dźwięk:
7
Grafika:
8.5
Rozgrywka:
8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.