Gra Recenzja

Fallout Shelter

Ostatnio dorwałem iPhone’a, starego bo starego, ale jednak. Jedną z pierwszych rzeczy, którą zrobiłem było zainstalowanie Fallout Shelter. Jako wieloletni użytkownik Windows Phone oczywiście nie uświadczyłem gry wcześniej. I żałuję, żałuję, że nie zagrałem w nią wcześniej! Co to za gra!

IMG_0004

Na pierwszy rzut oka gra jest interesująca. Mamy Falloutową stylizację, która przyciąga wzrok, prostą i przyjemną rozgrywkę, a co najważniejsze, to jest mimo wszystko kolejna gra z serii, nieważne że jest na komórki. Ten ruch Bethesdy w kierunku przygarnięcia swojego procenta zysków z transakcji na rynku darmowych gier mobilnych był genialny. Bethesda wykorzystała nadchodzącą premierę czwartej części swojej najbardziej rozchwytywanej gry i dała wyczekującym fanom gierkę na komórki, żeby nieco zaspokoić ich apetyt i sprawić, że Fallout będzie jeszcze szerzej opisywany. Wypuścili więc aplikację na AppStore i Google Play, które zdobyły po 4,5/5 w obu sklepach, a co najważniejsze gra była mile przyjęta przez fanów. A więc czym w zasadzie jest ta gra?

IMG_0003

Fallout Shelter to symulator schronu Vault-Tec. Zostajemy zatrudnieni na pozycji nadzorcy jednej z krypt, a naszym zadaniem jest zapewnienie jej mieszkańcom dogodnych warunków życia. Żeby to zrobić musimy mieć wystarczająco każdego z trzech zasobów – prądu, wody i jedzenia -, raz na jakiś czas dawać im odpocząć i chronić przed napadami bandytów. Nasz bunkier możemy rozbudowywać wgłąb ziemi i na boki, tworząc coraz większy kompleks pomieszczeń użytkowych i rekreacyjnych. Oczywiście żeby gra była angażująca, to akcje takie jak podnoszenie poziomów, zbieranie zasobów, czy trening nie dzieją się automatycznie. Każda akcja wymaga dotykania ekranu, co w zasadzie jest dość dziwne. Kojarzycie zapewne gry takie jak Clash of Clans, czy Total Conquest. Wchodzimy do gry, robimy co jest do zrobienia, może wykonujemy jakąś misję i wylogowujemy się. W Fallout Shelter nie ma misji*, nie ma co robić poza odbieraniem surowców i sprawdzaniem statusu ekspedycji na powierzchnię, a mimo to łapałem się czekając aż będę mógł odebrać kolejną partię wody, co jest idiotyczne, bo za minutę będzie gotowa kolejna!

IMG_0009

Misji w Falloucie Shelter nie ma, ale są oczywiście zadania. Są one przydzielane losowo i mają losowe nagrody, którymi może być różna liczba kapsli, albo chlebaki. O ile kapsle to nic nadzwyczajnego, to chlebaki są całkiem ciekawe. Są to w zasadzie skrzynki z losowymi prezentami, które mogą być zasobami, kapslami, złomem, albo czymś bardziej wartościowym – bronią, ubraniem, zwierzakiem albo bohaterem. Traf chciał, że w moim pierwszym pudełku dostałem MIRV (legendarna broń, druga najlepsza dostępna w grze) i strój dający +2 do trzech statystyk. Byłem nieco zdziwiony i wysłałem mojego najlepszego człowieka na pustkowie, który wyposażony w ten sposób zdobył dość szybko 20 poziomów i wrócił do schronu wyładowany sprzętem. Takie ekspedycje są w zasadzie jedynym źródłem sprzętu, bo o ile można liczyć, że coś zostawią po sobie bandyci, to ich sprzęt nie jest najlepszy i często można nawet nie zawracać sobie nim głowy.

IMG_0008

Najciekawsze jest to, że ta gra ma wszystko to, co mają Fallouty – schron, niebiesko-żółty kombinezon, pustkowia, bandytów, radroache – tylko na komórce a nie komputerze czy konsoli. I jakby tego było mało, to gra spełnia idealnie swoje zadanie, bo sprawiła, że pograłbym w Fallouta 4, gdybym tylko miał na niego czas i pieniądze. Jeśli brakuje wam nieco Vault Boya i nie chce się wam płacić za pełne doświadczenie, to ta gra sprawi, że nieco wasze pragnienie zostanie zaspokojone. Może się też niestety stać przeciwnie i wtedy szybciutko zamówicie pierwszego Fallouta, którego uda się wam znaleźć.

*AKTALUZACJA

Od dnia napisania tej recenzji gra została zaktualizowana i zostały dodane misje i jeszcze kilka drobnych rzeczy takich jak waluta premium w postaci butelek Nuka-Coli Quantum, możliwość interakcji z lokacjami na pustkowiach, usprawnienie walki i parę innych tewaków. Co się okazuje, gra stała się niesamowicie niestabilna i nie grałem jeszcze do momentu, w którym sam bym zamknął aplikację. Aha, no i gra jest dostępna na PC.

Gra dostępna za darmo na AppStore i Google Play

Recenzent spędził setki godzin budując bunkier, gasząc pożary i oczekując na powrót ekspedycji na powierzchnię.

8.7
Dźwięk:
8
Grafika:
8.5
Rozgrywka:
9.5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.