Gra Poradnik 2

Fallout Shelter – jak stworzyć idealnego mieszkańca schronu?

Fallout Shelter

Fallout Shelter to zaskakująco złożona gra. Kto by pomyślał ile może dziać się pod maską takiej gry, rzeczy, których my nie jesteśmy w stanie zauważyć. Z tego powodu, i z powodu premiery gry na Xboksie One i Windowsie 10, postanowiłem napisać kilka króciutkich poradników dla osób, które postanowiły dopiero zacząć zabawę z tym tytułem.

Na pierwszy ogień musi pójść mieszkaniec naszego schronu. Nie ma co ukrywać, są oni najważniejsi. Mieszkańcy kreują to, jak sprawnie działa nasz schron, jak możemy go bronić i na jakie wyprawy możemy wyruszyć. Dość oczywiste jest, że w Fallout Shelter jak w każdym Falloucie, każdy mieszkaniec jest opisywany za pomocą dobrze znanego systemu S.P.E.C.I.A.L., który opisuje podstawowe cechy postaci, czyli siłę, percepcję, wytrzymałość, charyzmę, inteligencję, zręczność i szczęście. Górną granicą każdego z nich jest 10 punktów. Powyżej tej wartości nie możemy już dalej szkolić postaci, jednakże należy zauważyć, że statystyki nadal są podnoszone do maksymalnej wartości wspomaganej ubraniem, która wynosi 17, ponieważ legendarne ubrania dodaje maksymalnie +7 do danej statystyki.

Fallout Shelter

Jak więc można stworzyć idealnego mieszkańca? Cóż, jest to dość prosta sprawa, ale chyba niewiele osób zwróci na to uwagę. Aby móc to zrobić trzeba odblokować Fitness Room, który wymaga 35 ludzi mieszkających w schronie. W nim można trenować wytrzymałość. Oczywiste jest, że w praktyce jest to najmniej przydatna z cech, jednak jej działanie po stronie mechaniki gry jest niedoceniane, bo niewidoczne. Wytrzymałość dyktuje ile życia zyskuje mieszkaniec podczas osiągnięcie kolejnego poziomu. Odbywa się to zgodnie z formułą:

MaxHitPoints+ = (BaseEndurance + OutfitEndurance) * 0.5 + 2.5

Oznacza to, że normalny mieszkaniec, który właśnie przybył do schronu i został wrzucony do restauracji będzie miał na drugim poziomie 108,5 punktów życia. Jeśli natomiast wrzucimy go na kilka dni do pokoju treningowego i dodatkowo damy mu strój zwiększający wytrzymałość o 7, to na 2 poziomie będzie miał aż 116 punktów życia. Przełoży się to na odpowiednio 280 punktów życia dla normalnego pracownika na 50 poziomie oraz na 655 punktów życia dla pracownika na sterydach, który zwiększył maksymalnie swoją wytrzymałość na pierwszym poziomie. Różnica jest widoczna. Przełoży się to w późniejszym stadium gry na umiejętność ich walki w obronie i ataku oraz podczas eksplorowania, gdyż będą mogli dłużej biegać po pustkowiach. No i oczywiście Stimpacki dodają stałą procentową ilość punktów życia, więc ich zużycie też się zmniejszy, nie żeby ich ograniczona ilość była problemem.

Fallout Shelter

A więc jak zaplanować swojego supermieszkańca? W momencie posiadania około 90 mieszkańców należy rozpocząć płodzenie dzieci w pokojach mieszkalnych i odłożyć kilka tysięcy kapsli w Fitness Room. W momencie, kiedy się urodzą trzeba zbudwować Fitness Room, oczywiście 3 pokoje obok siebie, poziom 3. W momencie ich urodzenia od razu wysłać ich do środka i nie wypuszczać przez kilka dni, aż do osiągnięcia poziomu 10 wytrzymałości. Tak przynajmniej wygląda teoria. W praktyce nadal będzie brakować im 7 punktów od obrania, a zdobycia legendarnych łachmanów eksploratora pustkowi wcale nie jest takie proste. Mimo tego, że proces można zacząć bardzo wcześnie, i tak nie pozwoli on nam osiągnąć wymarzonego poziomu punktów życia. Ja jestem obecnie w momencie rozwijania dodatkowych cech postaci, w tym momencie szczęście do 10 poziomu. Gdy dostanę plan Heavy Wasteland Gear zacznę masowo produkować ten strój i wyposażać w niego wszystkich moich aspirujących supemieszkańców.

Fallout Shelter

Proces szkolenia ludzi, którzy będą mieli najwięcej punktów życia jest czasochłonny i zależy od szczęścia w drugim stadium. Wytrzymałość jest na szczęście jedyną cechą postaci, która ma kumulacyjny efekt. Sprawia to, że ostatecznie nie trzeba wybierać między kierunkiem rozwoju postaci, chociaż trzeba poświecić długie dni na tą konkretną ścieżkę. Jak najlepiej zacząć rozwój? Zacznijcie szkolić swoich małych przyjaciół w momencie, gdy będziecie zbliżać się do momentu odblokowania możliwości tworzenia legendarnych strojów w schronie. Postaci nie zyskują doświadczenia podczas treningu, co zagwarantuje, że zostaną na pierwszym poziomie. Sprawi to, że przy odrobinie szczęścia, jeśli znaleźliście wcześniej odpowiedni plan, będziecie mogli tworzyć stroje +7 do wytrzymałości w momencie ulepszenia szwalni. Co prawda samo tworzenie strojów zajmie niesamowicie dużo czasu, ale będzie warto, jeśli planujecie w Fallout Shelter grać nieco dłużej. Ja mam ochotę nieco pograć w Fallout Shelter, dlatego będę rozwijał je dość długo, a potem wyślę tę małą armię na pustkowia, może znajdą coś ciekawego.

Zapraszam do komentowania w wypadku pytań lub wątpliwości. Na każde odpowiem.

2 komentarze

 • Odpowiedz
  Piotr Święty
  cze 26, 2020 12:35 am

  Udało się coś ciekawego zdobyć. Długo jeszcze grałeś? 🙂

  • Odpowiedz
   Łukasz
   lip 03, 2020 2:07 pm

   Cześć. Całkiem sporo, bo grałem dla osiągnięć, a zdobycie 20 różnych legendarnych mieszkańców jest niesamowicie czasochłonne. Dawno jednak nie grałem, ale wydaje mi się, że tą metodą ostatecznie chyba udało mi się stworzyć całkiem stabilne społeczeństwo, które radziło sobie ze wszystkim samodzielnie. Pamiętam, że jak grałem na Androidzie, to w pewnym momencie rozdawali całkiem sporo Mr. Handy, więc sporo pięter produkcyjnych było w pełni zautomatyzowanymi. Z czasem jednak, jak w każdej grze, wszystko zaczyna się nudzić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *