Gra Opinia

Call of Duty: Modern Warfare niestety nie jest takie złe…

Call of Duty: Modern Warfare, Xbox One, opinia, oped

Trudno mi to przyznać, ale Call of Duty: Modern Warfare nie jest złą grą. Nie znoszę polityki Activision-Blizzard, obiecałem nie kupować już nigdy ich gier, ale w momencie, w którym Call of Duty: Modern Warfare cieszy się taką popularnością, wszyscy znajomi chcą pograć w TDM, a w Warzone brakuje porządnych ulepszeń broni, trzeba się poddać presji i kupić grę.

A tak naprawdę to wina kobiet

Xbox One, opinia, Call of Duty: Warzone
Call of Duty: Modern Warfare to nadal niesamowicie droga gra. Za nową trzeba zapłacić w okolicach 250 złotych, za używaną niewiele mniej.

Przyznam, że jednak największy wpływ na podjęcie mojej decyzji o zakupie tej gry miała moja dziewczyna, która po zagraniu w Warzone powiedziała, że chciałaby pograć w TDM, zrobiła minkę szczeniaczka i uległem. Gra w momencie, w którym zacząłem pisać ten wpis jest w drodze do paczkomatu i zostanie jeszcze tego samego dnia odebrana. Muszę w międzyczasie nakreślić, gdzie leży moja lojalność w wojnie miedzy Call of Duty i Battlefieldem, a także dlaczego Warzone jest mało fair, jeśli gra się tylko w darmową wersję gry w odróżnieniu od osób mających dostęp do multiplayera, bo multi ma spore znaczenie w rozwoju konta. Ale też Modern Warfare ma kilka rzeczy w sobie, które niesamowicie irytują i nie ogranicza się to do samej rozgrywki, a działania całej gry. Aha, nie poruszam kwestii singla, bo po co? Ktoś w ogóle kupuje Call of Duty dla hurra-amerykańskiego patriotyzmu?

Trudne początki

Call of Duty: Modern Warfare, Xbox One, opinia, Call of Duty: Warzone
Instalacja gry wymaga zainstalowania pakietów danych, jakby nie mogła być jedną całością… Instalacja wymaga pobrania około 150 GB danych.

Zacznijmy od wielkiego negatywu, który sprawił, że poszedłem spać prawie o 5 rano. Okazuje się, że jeśli masz zainstalowaną wersję Call of Duty: Warzone, to po włożeniu płyty do napędu, odpali się Warzone, ale gra nie wykryje, że mamy Modern Warfare. Oznaczało to, że musiałem usunąć 100 GB danych z dysku, które odpowiadały za Warzone i zainstalować Modern Warfare. Nie zajęło to wiele miejsca, jednak podczas instalacji widać już pierwszą patologie, która jest obecna w grze od samego początku. Każdy tryb jest osobnym kawałkiem gry, wiec podczas instalacji widzimy postęp instalowania pakietów odpowiedzialnych za singla, multi i spec opsy, ale nie można zacząć grać w jedno bez drugiego. Razem aby zagrać w Call of Duty: Modern Warfare wyciągnięte z pudełka trzeba pobrać w okolicach 150 GB dodatkowych pakietów danych. Rozpoczęcie rozgrywki w Modern Warfare to niesamowita katorga, której miałem już dosyć, gdy na zewnątrz robiło się jasno.

Dalej jest już tylko lepiej

Call of Duty: Modern Warfare, Xbox One, opinia, Call of Duty: Warzone
Możliwość szybkiego zdobycia ulepszeń i modyfikacji broni jest jedną z najważniejszych rzeczy w rozgrywce multiplayerowej. Potem można zabrać broń do Warzone!

Modern Warfare wprowadziło kilka ciekawych elementów, spośród których jednym z najfajniejszych są wzory broni, które można odblokować w czasie gry. Sprawia to, że nawet początkujący gracz może dostać w swoje ręce potężną broń, która korzysta z jednych z lepszych modyfikacji. Niestety wzorców nie jest zbyt wiele, a część z nich traci z czasem znaczenii. Kolejna sprawa to ilość modyfikacji broni, które można zamontować w naszych ulubionych giwerach. Ich ilość jest tak duża, że dla każdej broni ograniczono ilość modyfikacji do. Interesujące jest też, że część broni bazuje na „platformach”. Przykładem może być SA87 L85A1. Modern Warfare jest rajem dla każdego fana militariów i broni, a z technicznego punktu widzenia widać, że ktoś poświęcił dużo czasu na dopracowanie systemu modyfikacji broni, bo pozwoliło ograniczyć ilość broni w grze, ale dać ludziom w zamian możliwość stworzenia własnych wariantów w oparciu o popularne platformy.

Ground War jest ok

Call of Duty: Modern Warfare, Xbox One, opinia, Call of Duty: Warzone
Ground War to adaptacja trybu Conquest do upodobań fanów Call of Duty – szybkiej walki na małych mapach, chociaż są to największe mapy, jakie były w Call of Duty.

Największą różnicą między Battlefieldem, którego kocham od dawna, a Call of Duty była skala. Gra od EA mogła się zawsze pochwalić wielkimi mapami. I tak jest nadal, nawet w Battlefieldzie V, którego fani nie kochają. Ground War to próba Call of Duty na zmniejszenie różnicy w skalach konfliktów obu serii. Jest to jednak rozwiązane półśrodkami, które w tym przypadku nie są złym rozwiązaniem. W efekcie dostajemy tryb gry, który nie umywa się nada do tego, czego możemy doświadczyć w Battlefieldzie. Jednocześnie nie rezygnuje z tego, co pokochali fani Call of Duty. Ground War zwiększa mapę i liczbę graczy, tworząc w efekcie bardzo duży TDM z możliwością przejmowania flag. Mapa jest nadal stosunkowo niewielka, z gęsto umieszczonymi obiektami, takimi jak wraki, czy budynki, a flagi są umieszczone tak, że każda z nich zamienia się w mały deathmatch. Każda flaga jest umieszczona dość strategicznie w miejscu, wokół którego dużo się dzieje.

Swoje wyposażenie w Warzone

Call of Duty: Modern Warfare, Xbox One, opinia, Call of Duty: Warzone
Własne wyposażenie jest cenne, ponieważ pozwala nam zabrać do Warzone jeden z naszych zestawów wyposażenia, w szczególności termowizję i atuty.

„Endgame” w Warzone skupia się mocno na „mecie”. Obecnie wydaje się to być M4 w przeróżnych konfiguracjach połączone z HDR. Broń uzyskujemy poprzez zakupienie zrzutu zaopatrzenia za $10.000, albo znalezienie jednego z losowych zrzutów. Od samego początku miałem z tym wielki problem. Podczas gdy grałem w darmową wersję gry, musiałem najpierw znaleźć M4, najczęściej w podstawowej wersji, i biegać z tą bronią, żeby podnieść jej poziom, co nie jest takie proste. Gdy mamy jednak dostęp do multi, podniesienie broni o kilkadziesiąt poziomów to kwestia jednego, czy dwóch dni standardowej rozgrywki. Możliwość zamontowania celownika termowizyjnego na broni jest w mojej opinii niesamowicie pomocne z uwagi na brak maksymalnego zasięgu tych celowników. Z innej strony ogranicza to możliwość odkrycia, która broń jest dla nas najlepsza, najwygodniejsza i z którą jesteśmy najskuteczniejsi. O dziwo nie zawsze to musi być „meta”. Osobiście uwielbiam grać na chwilę obecną z SA87 w wersji szturmowej.

Plusy i minusy gry z innymi (platformami)

Istotnym punktem w marketingu Modern Warfare jest liczba graczy, która codziennie gra w Modern Warfare. To, w połączeniu z cross playem wszystkich platform sprawia, że znalezienie rozgrywki Battle Royale, w której bierze udział 150 graczy zajmuje chwilkę. Znalezienie każdej innej gry też zajmuje kilka sekund. Szkoda tylko, że jeśli konsolowcy czują się poszkodowani i chcą zagrać ze swoją platformą, to muszą założyć konto Activision. Potem można w ustawieniach konta zmienić ustawienia cross play. W grze powinien być przełącznik, który pozwala na parowanie tylko z Xboksem, z innymi konsolami lub ze wszystkimi. Podczas gry ewidentnie widać kto gra na PC. Niektórzy są w stanie wykonywać precyzyjne strzały i zabić mnie z takich odległości. Ja na moim telewizorze nic nie widzę. W takich momentach jestem prawie pewien, że ktoś siedzi przy swoim biurku z nosem w monitorze 4K i regularnie morduje innych niemożliwymi strzałami.

Ja chcę już Battlefielda 6!

Battlefield 4, Open Beta
Battlefield 6 będzie prawdopodobnie oparty na Battlefieldzie 3/4, ale będzie korzystał z wielu nowych mechanik wprowadzonych w Battlefieldach 1 i V. Premiera w 2021 roku.

Battlefield 6 został nieoficjalnie zapowiedziany. Wiadomo mniej więcej jaka to będzie gra, ale nie wiadomo nic o szczegółach. Granie w Modern Warfare sprawia, że moja ochota zagrania w kolejną odsłonę Battlefielda znacząco się zwiększa. Obecnie muszę przyznać, chociaż boli mnie to niezmiernie, Call of Duty: Modern Warfare to najlepszy shooter na rynku. Ostatnimi czasy grałem w darmowego Warface’a i kilka innych gier Battle Royale. Żadna z nich nie może równać się z grą od Activision. Widać nad czym pracowało chyba 5 zespołów deweloperskich. Pokazuje to jak wielkim i ważnym dla Activision projektem jest Call of Duty. Nawet decyzja o nieuwzględnieniu multiplayera w remasterze Call of Duty: Modern Warfare 2 została przyjęta przez graczy bez większego oburzenia. Modern Warfare jest więc grą ok i chyba po dwóch dniach intensywnego grania trzeba zacząć grę w kampanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *