Aktualizacja

Błędy jako nowe kryterium oceny

Aktualizacja

Podczas gry w Deponię, którą recenzowałem w poniedziałek, doświadczyłem problemów z grę i naszła mnie ochota na zmiany w systemie oceniania. Moim celem jest przejście na system 5-stopniowy, ale w międzyczasie pora na zmodyfikowanie 10-stopniowego systemu oceniania tak, żeby odzwierciedlał stan branży.

Grafika

Tutaj główny problem polega na niskich ocenach gier, które mają rozpikselowaną grafikę. Styl retro jest teraz w modzie, więc począwszy od ubrań, przez wystrój wnętrz, po grafikę wygląda jak wyrwane z lat 80. W związku z tym, ocena bazowa dla gier, gdzie możemy w teksturach rozróżnić piksele zostaje podniesiona z 5 do 7, podczas gdy grafika pozostałych gier nadal znajduje się na poziomie 9 na 10 punktów. Oznacza to tyle, że ładnie wyglądająca gra o retro-grafike, o ile nie ma żadnych wodotrysków zyska teraz ocenę 7, a nie jak było wcześniej 5. Maksymalna ocena wzrośnie jednak tylko do 8, pozostawiając najwyższe oceny grom, które faktycznie wyglądają fenomenalnie.

Rozgrywka

Z oceny za rozgrywkę zostają usunięte błędy. Tutaj bazową oceną pozostaje 5, ale punkty w zasadzie można tylko zyskać. Minusy są rozdawane za kiepski interfejs, wtopy twórców i ogólne złe doświadczenia z grą. Znikną minusy za błędy techniczne, które wypłynęły w trakcie pisania recenzja. Nadal jest to nisamowicie subiektywne kryterium, ale pozostać musi.

Błędy

Problem w tej kwestii narodził się z tego, że często spotykam gry, które mają błędy. Czasami wynikają one z błędów w aspektach graficznych, czasami dźwiękowych, a czasami coś jest nie tak z silnikiem, albo kodem gry. Uznałem tutaj, że kategoria to będzie bonusem dla gier, które robią wszystko dobrze i pozwoli grom nadrobić kilka punktów, jeśli są zrobione idealnie, ale na przykład nie wyglądają niczym Battlefield. Każda gra zaczyna z 10 punktami i są one tylko odejmowane, nigdy dodawane. Z każdy pomniejszy błąd, który spotkam w grze odejmę jeden punkt. Przykładowo, jeśli dźwięk mi zniknie w grze do ponownego uruchomienia? -1 punkt. Gra zacznie się zacinać? -1 punkt. Osiągnięcia w grze nie da się odblokować? -5 punktów, bo osiągnięcia są ważne. Błąd wymagający ponownego rozpoczęcia gry? -5 punktów. Błąd powodujący brak możliwości postępu w grze? -10 punktów. Minimum to rzecz jasna 0. Nowe kryterium pozwoli też dobrym portom kiepskich gier zdobyć kilka punktów, z czego na pewno będzie zadowolone Sometimes You i Ratalaika Games.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.