Gra Recenzja

AOC CU34G3S/BK to monitor dla graczy ceniących produktywność

Miałem okazję przyjrzeć się kolejnemu monitorowi od AOC. Jest on z tej samej serii, co wcześniej recenzowany 27-calowy monitor AOC Q27G2U/BK. AOC CU34G3S/BK to jednak 34-calowy zakrzywiony szerokokątny monitor… Dla graczy. Muszę przyznać, że nie ma większego strzału we własną stopę, niż monitor 21:9 kupiony przez gracza, ale…

Dlaczego dla graczy?

AOC CU34G3S/BK
Oto AOC CU34G3S/BK. Nazwa niezbyt przyjazna, ale to jeden z najtańszych i jednocześnie najlepszych monitorów WQHD 21:9 na rynku.

Monitor dostałem poprzez kontakt w Sarota PR. Firma jest bardzo dobra, działa szybko, a materiały przez nich są dostarczane w naprawdę dobrym pakiecie. Zdziwiło mnie więc, że wraz z monitorem dostałem stosunkowo długiego maila. Nie zawierał on typowych materiałów prasowych, te też przyszły, ale treść maila była znacznie ciekawsza. Jest to lista filmów i gier, które działają dobrze z monitorem, a także potencjalne sposoby rozwiązywania problemów. Łatki, apki i dodatki do przeglądarki. A po co to wszystko? Żeby dało się normalnie grać i normalnie oglądać. Dlatego uważam, że to nie jest monitor dla graczy. Większość gier nie potrafi sobie poradzić z tego typu panelem. Jakie sobie radzą? Najczęściej strategie. Nawet Cezar III (Augustus) wie, że monitor jest 21:9 i na ekranie mieściła mi się prawie cała mapa. Reszta gier? Najczęściej były rozciągnięte, a Xbox zupełnie nie wiedział co zrobić z tym tematem.

Pod każdym innym względem… WOW!

AOC CU34G3S/BK
Monitor jest dość mocno zakrzywiony (r=1000m) i jest dość szeroki. Przez to nóżki są długie i szeroko rozstawione. Trzeba mieć duże biurko.

Nie wiem, czy PRowcom to się spodoba. Nie wiem, czy AOC to się spodoba, ale AOC CU34G3S/BK to dla mnie nie jest monitor dla graczy. Mało na nim grałem, bo jest to dodatkowy obowiązek, którego nie chciałem mieć w życiu. Nie chcę wybierać gier, w które gram w oparciu o monitor, który posiadam. Uważam, że 16:9 to monitory dla graczy. Pracę mam jednak biurową, a to ma swoje mankamenty. Nie miałem w życiu monitora, na którym zmieściłoby się wszystko, co bym chciał na nim mieć. Aż do czasu. Podłączając monitor do komputera z Windowsem 11, pięknie podzieliłem sobie ekran na 3 panele, a na każdym z nich miałem pełnowymiarowe okno. Przeglądarka, Word, Mail. Nawet zmieściło się miejsce na Sticky Notes, które są mi niezbędne w mojej super tajnej pracy, o której nikt nie powinien wiedzieć. Zakochałem się w tym monitorze, gdy zacząłem używać go do pracy.

34-calowy potwór

AOC CU34G3S/BK
Monitor ma głośniki, wbudowany zasilacz, hub USB, 2 gniazda HDMI i 2 gniazda DP. Szkoda tylko, że przyciski menu są takie same, co poprzednio. Nie są wygodne.

AOC CU34G3S/BK to monitor o rozdzielczości 3440×1440, a więc jest to szeroka wersja monitora, który był recenzowany przeze mnie ostatnio. Pozwala to uzyskać dodatkową połowę monitora. Dodatkowo monitor również posiada funkcje takie jak Freesync Premium, czas reakcji na poziomie 4 ms i częstotliwość sięgającą 165 Hz. Niestety z uwagi na to, że mamy do czynienia z panelem VA, który jest dość tani, to jasność wynosi tylko 300 nitów, a współczynnik kontrastów 3000:1 i 80M:1, odpowiednio dla statycznego i dynamicznego. Odwzorowanie kolorów jest tylko ok, a równość podświetlenia jest co najwyżej poprawna, zależy od metody badania. Nie powinno to jednak przyćmić plusów, których jest wiele. Wewnętrzny zasilacz, wbudowane głośniki i rozbudowany hub USB to kilka rzeczy, które sprawiają, że życie jest po prostu wygodniejsze. Monitor jest też dość nietypowo zakrzywiony. Promień zakrzywienia wynosi tylko 1000m, co widać już na pierwszy rzut oka. Ciężko jest znaleźć monitor, który ma podobną specyfikację.

Stworzony do produktywności

AOC CU34G3S/BK, Caesar III, Augustus
Strategie naprawdę dobrze wyglądają na tym ekranie. Rozdzielczość 3440×1440 pozwala zobaczyć całą mapę w grze bez przewijania. Naprawdę cudowna sprawa.

Monitory 21:9 nie są dla graczy. Przepraszam AOC, ale taka jest prawda. AOC sprzedaje podobny monitor, który różni się chyba głównie zakrzywieniem, częstotliwością odświeżania, czasem reakcji i jakością głośników. Kosztuje on kilkaset złotych mniej i sprzedawany jest jako monitor biurowy. Dlaczego o nim wspominam? Monitory 21:9 są problematyczne podczas grania. Sporo gier ich odpowiednio nie wspiera. Część gier w ogóle odmówi odpalenia z uwagi na niesprawiedliwą przewagę szerokości i kąta widzenia. Konsola na pewno nie będzie wiedziała co zrobić z tym monitorem, a zdarzyło mi się kilka gier, które zaczynały wariować tak długo, jak ten monitor był podłączony. Inna kwestia to sprawy biurowe. Prowadzenie bloga na tym monitorze to bajka, szczególnie z nowymi funkcjami podziału ekranu Windowsa 11. Mogę mieć na ekranie źródła, dokument i pliki i nie muszę zmniejszać rozmiaru strony, żeby wszystko ładnie wyglądało. Jak używałem go w codziennej pracy, to też miałem najproduktywniejsze dni.

Konkurencji brak

MSI MPG ARTYMIS 343CQR
MSI MPG ARTYMIS 343CQR to monitor, który pod wieloma względami jest podobny do oferty AOC. Trzeba tylko dopłacić prawie 2 tysiące złotych.

Najśmieszniejsze jest natomiast to, że monitor za bardzo nie ma konkurencji. Jest sporo monitorów o rozdzielczości 3440×1440, jednak każdemu czegoś brakuje. Ten nie ma głośników, ten ma znacznie mniejszą częstotliwość odświeżania, ten znowu jest o połowę ciemniejsze. Kolejny z boku zżera dwa razy więcej prądy, a ma znacznie gorsze parametry. Jedyny w miarę podobny monitor produkuje ASUS, ale jest kilka stówek droższy. Kolejny taki sam? Ten będzie kosztował prawie 4 tysiące złotych. Bo jasne, że są monitory, które są takie same albo lepsze. Trzeba jednak pamiętać, że kosztują też odpowiednio więcej. Chcesz coś lepszego? mSI MPG ARTYMIS 343CQR może być twój za jedyne 3599 zł na wyprzedaży. Albo łap AOC za 2299 zł i kup sobie 25 kg dobrej kawy. Albo jeszcze lepiej. Jeśli zależy ci tylko na graniu, kup któryś z monitorów 16:9 od AOC. Monitor 21:9 przyda ci się tylko w pracy albo podczas montażu najnowszego gameplaya.

Dlaczego go jeszcze nie masz…? Ehm…

AOC, Monitor
Monitor jest niby gamingowy, ale jego gamingowa estetyka jest dość delikatna. Paski czerwieni na froncie i z tyłu nie odbiegają wcale od biurowej estetyki. Monitor na każde biurko.

Mam mieszane uczucia co do AOC CU34G3S/BK, a raczej monitorów 21:9. Przede wszystkim 7:3…? Dalej jest fakt, który wspominałem. Nie chcę wybierać gier pod monitor, który posiadam, a dodanie do gamingowego zestawu monitora, który nie jest szeroko wspierany, dodaje kolejną warstwę, gdzie może wystąpić brak kompatybilności. Nie wspominam już, że zawsze mam do monitora podpięte dwa komputery i konsolę, a monitory szerokokątne nie pozwalają na korzystanie z konsoli. Dalej jest kwestia krzywizny, którą widać podczas gry i niejednokrotnie miałem wrażenie, że coś jest nie tak. Zakrzywienie o promieniu 1000m jest niesamowicie agresywne. Nie mogę jednak powiedzieć, że konkretnie ten monitor to jest zła oferta. Budżetowa marka AOC – AOC Gaming – jest genialna pod względem jakości/ceny. Nawet gamingowe elementy estetyczne są bardzo stonowane. Jeśli polujesz na monitor 21:9, to AOC CU34G3S/BK cię nie rozczaruje. Jeśli rozważasz taki monitor, to dwa razy się zastanów, do czego go potrzebujesz. Dla niezdecydowanych lepsze są 16:9.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.